Zbor anulat

1 сентября 2018 104

Este posibil sa-mi ntorc banii pe biletele de avion tur-retur, care a fost anulat si am fost pus la curent cu 8 ore inaintea zborului, cu toate astea biletele nu sunt rambursabile.

Jurist comments 1

Cristian Papanaga
  • Адвокат

Circumstanțele indicate în care s-au anulat zborurile nu sunt suficiente pentru o calificare exactă. Dacă este să admitem o neexecutare, nepreîntâmpinare sau nerespectarea tuturor condițiilor prevăzute de Regulament, evident că este posibil de a primi compensații materiale și morale, inclusiv prețul pentru bilete. Situația dmn. ar putea cade și... mai detaliat sub incidența Regulamentului privind compensarea şi asistenţa pasagerilor în eventualitatea refuzului la îmbarcare şi anulării sau întîrzierii prelungite a zborurilor http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=345427. Iar Autoritatea Aerounautică Civilă din R.M. exercită controlul protecţiei consumatorilor în domeniul transportului aeronautic.
Succese!

3 сентября 2018