Zgomot în zile de odihnă

23 декабря 2020 63

Bună ziua. Vreau să fac reparație în apartament, dar sunt liber doar duminica. Vecini spun că vor chema poliția dacă voi încerca să fac reparații producând zgomot. Se permite efectuarea lucrarilor de reparație in zilele de duminica sau sunt restricții in acest sens? Dacă nu se permite, care e temeiul juridic?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua,

Legea prevede că efectuarea lucrărilor de reconstrucţie sau a altor lucrări, însoţite de zgomot, în încăperile din blocurile locative de la ora 18 pînă la ora 8 se sancţionează cu amendă de la 12 la 30 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90... mai detaliat de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

Respectiv indiferent de ziua săptămânii, Dvs. aveți dreput să efectuați lucrările de reparație de la ora 8:00 până la 18:00.

24 декабря 2020