Zile de concediu

2 мая 2018 54

Bună ziua. Noi suntem un centru raional pentru profesori și elevi, din cadrul Direcției Educație, finanțat de Consiliul Raional. Personalul centrului este alcătuit din cadre didactice care sunt salarizate în conformitate cu mecanismul și normele de finanțare stabilite în legea Nr. 355 din 23.12.2005 ”Cu privire la sistemul de salarizare în sectorul bugetar”, Hotărârea guvernului Nr.381 din 13.04.2006 ”Cu privire la condițiile de salarizare a personalului din unitățiile bugetare”, dar în regulament nu este stipulat de câte zile de concediu benefeciază cadrele didactice și managerul centrului. Cum putem să aflăm?

Jurist comments 1

Marina Bzovii
  • Адвокат-стажер

Buna ziua, conform prevederilor Codului Educatiei (Art.134, alin.3)), personalul didactic, stiintifico-didactic si stiintific are dreptul la concediu de odihna anual in conditiile prevazute de Codul Muncii adica concediu de odihnă plătit cu o durată minimă de 28 de zile calendaristice, cu excepţia zilelor de sărbătoare nelucrătoare (conform Art 113 Codul... mai detaliat Muncii).

2 мая 2018