A căzut acoperișul vecinului pe masina parcata in fata curtii!

04 july 2020 49

Buna ziua. In timpul calamitatilor naturale care au avut loc recent, mi-a fost deteriorata grav masina. Au cazut niste placi de ardezie de pe acoperisul vecinului direct pe automobil. Am asigurare RCA, nu Casco. Pot sa recuperez daunile provocate in urma acestor calamitati, daca actionez in judecata stapanul acoperisului in cauza? Am sanse sa-mi fie compensate daunele aduse?

Jurist comments 6

Alexandru Lungu
  • Advocate

În principiu există șanse de compensare a prejuduciului cauzat de bunurile ce apartin vecinului.
Dar, ați chemat poliția? A fost înregisttat, constatat cazul?

05 july 2020
  • Legal consultant

Dl. Dumitru, trebue DVS să dovediți, că din cauza vecinului v-au fost cauzat prejudiciu, anume vina lui directă. Nu uitați, că au fost calamități și nu alt ceva. Studiați contractul cu RCA, poate în el e prevăzut rerstituirea prijudiciului în urma calamităților.

05 july 2020

Politia a fost chemata la fata locului, ei au zis ca este prejudiciu adus sin imprusenta... compania de a asigurare nu acopera stfel de incidente... doar daca e casco....

05 july 2020

Acoperisul nu a fost intretinut... reparat la timp de proprietar... acoperisul cazut de pe un imobil de la etaul 5... doua folii de ardezie putea sa omoare un om daca nu era masina parcata... estevo zona aglomerata... acep acoperis pina acum nu a fost reparat.... si este pericolos poate sa... mai detaliat cada in continuare...

05 july 2020
  • Legal consultant

DVS ați intraty în niște mărunțișuri sau făcut lucrări pe acoperiș. În așa caz DVS trebue să vă adresați la Inspecția muncii din raion sau sector cu întrebarea îbn cît de corect sau făcut lucrările. Cu chestea dată se mai ocupă poliția, DVS ttrebue să depuneți o cerere la... mai detaliat organul de poliție, ca ei să facă investigațiile corespunătoare.

05 july 2020
  • Legal consultant

Mai mult lucrărilke sau făcut de un agent economic.

05 july 2020