A pus casa in gaj si a fugit peste hotare

15 november 2019 133

Buna ziua. O persoana apropiata ia credite rapide din banci, fara sa aiba loc de munca, doar cu buletinul de identitate. Pune in gaj casa, unde se afla inregistrat. Si pe urma fuge peste hotare. Acum s-a intors din nou. Ce e de facut? Creditele le-au rezolvat parintii acestei persoane. Acum au frica ca el va repeta situatia.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Persoana este în drept să dispună de bunurile proprii așa cum dorește.

16 november 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Daca bunul imobil nu este proprietatea acelei persoane, si ea doar este inregistrata la acea adresa cu viza de domiciliu - persoana nu poate gaja acel bun.
Si cel mai probabil nici nu a constituit gaj. Puteti solicita extras din registrul bunurilor imobile ca sa vedeti daca... mai detaliat sunt careva grevari sau interdictii.
Daca persoana este proprietar, de rind cu alte persoane (proprietate comuna), ea poate gaja bunul doar cu acordul tuturor proprietarilor.

In cazul in care veti verifica si exista gaj, ceilalti coproprietari pot contesta contractul de gaj in instanta de judecata.

In cazul in care acea persoana doar are domiciliu la acea adresa - proprietarul bunul poate sa il excluda de la domiciliu, prin cerere adresata Agentiei Servicii Publice.

17 november 2019