Abuz comis de seful unui azil de batrani

18 june 2021 2

Bună ziua. Persoana X locuieste intr-un azil de batrani. A vandut un lot de pamant, iar seful azilului i-a luat toți banii din vanzarea terenului și i-a dat persoanei in cauza numai 20% din pretul obtinut. Persoana a cerut toti banii, la care seful azilului a zis ca daca vrea toti banii, să paraseasca azilul. Cat e de legală fapta șefului azilului? A avut vreun drept legal să ia banii de la persoana plasata in azil? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Este un abuz evident. Insistați repetat să dea suma integral, spunându-i că în caz contrar vă veți adresa la Poliție. Dacă în privința bătrânului este instituită vreo măsură de ocrotire, trebuie să se implice curatorul sau persoana/instituția responsabilă respectivă.

19 june 2021