Abuz în privința datelor mele cu caracter personal

09 february 2021 41

Pe parcursul ultimilor doi ani angajații Ministerului Afacerelor Interne au solicitat de 45 de ori datele mele cu caracter personal, fapt ce este confirmat prin scrisorea primită de la Agenția Servicii Publice. Cum pot cunoaște pentru ce a fost solicitate aceste informații?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
pentru început, MAI în calitate de operator a datelor cu carater personal, este obligat la solicitarea dumneavoastră să vă informeze în ce temei a accesat datele, daca nu obțineți un raspuns, depuneți o sesizare la https://datepersonale.md/

09 february 2021