Acces la gradina limitat prin poarta

27 april 2022 23

Bună! Dețin un teren cu mod de folosinta gradina intr-un masiv de teren care a fost ingradit pe perimetru și instalata poarta la intrare spre terenurile care se afla in proprietatea mai multor persoane, altele decât cel care a efectuat lucrarile. E nevoie sa ne adresam in instanta ca sa scoatem poarta sau o scoatem singuri? Pe terenul care imi apartine, persoana care a instalat poarta, a plantat livada. Pot sa-l oblig sa o scoată, sau pot face eu aceste lucrări? Mersi!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
urmează să vă adresați la poliție cel puțin pentru constatarea faptelor, cît ține de demolare sau scoaterea desinestătătoare a porții sau a altor lucruri ce nu vă aparțin, vă puteți trezi cu plîngere la poliție pentru faptul că distrugeți bunurile.
La caz, ar fi de început cu o solicitare scrisă... mai detaliat în adresa persoanei pentru a înlătura toate limitările cît și a vă permite accesul.
dacă nu merge, atunci urmează să vă adresați în judecată cu o acțiune privind limitarea îngrădirilor, permiterea accesului cît și eliberarea terenului.

28 april 2022