Accident de muncă ce a cauzat decesul salariatului

27 may 2018 44

Bună ziua! Îmi puteți explica, vă rog, acțiunile mele, în calitate de soție cu un copil minor a salariatulu ce a decedat. Accidentul s-a petrecut în zi de odihnă (sâmbătă) și nici nu era angajat oficial. Compania are influențe și-mi e teamă că poate ascunde accidentul dat și astfel, nu voi beneficia de îndemnizație. Mulțumesc!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,
În asemenea caz urma să se prezinte cei de la Inspectorarul de Stat al Muncii și de la Poliție pentru a documenta cazul.
În mod obligatoriu urmează a fi intentat un dosar penal, va fi stabilită cauza morții soțului.
ISM urmează să întocmească act de control și să stabilească ce acte normative... mai detaliat au fost încălcate, a fost sau nu încălcate normele de securitate a muncii, precum și cine este responsabil de această încălcare.
Dacă soțul era angajat la negru compania va fi sancaționată, inclusiv și contravențional. Pe lână aceasta factorii de decizie pot fi atrași la răspundere penală dacă se constată că sunt responsabili de acest incident.
În cadrul dosarului penal puteți depune o acțiune civilă și puteți solicita despăgubiri atât pentru Dvs, cât și pentru copil.
La fel pentru copil aveți dreptul să solicitați o pensie de întreținere pentru faptul că și-a pierdut întreținătorul.

Codul penal al Republicii Moldova - Articolul 183. Încălcarea regulilor de protecţie a muncii
(1) Încălcarea de către o persoană cu funcţie de răspundere ori de către o persoană care gestionează o organizaţie comercială, obştească sau altă organizaţie nestatală a tehnicii securităţii, a igienei industriale sau a altor reguli de protecţie a muncii, dacă această încălcare a provocat accidente cu oameni sau alte urmări grave,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 500 la 850 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 100 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.
(2) Aceeaşi acţiune care a provocat din imprudenţă decesul unei persoane
se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 6 ani cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de pînă la 3 ani.

27 may 2018
  • Legal consultant

D-na Ana, DVS trebue de o dată să apelaţi la Inspectoratul der Stat al Muncii, care v-a examina cazul amplu, ei sînt obligaţi să comunice poliţia despre încălcările comise, în rest procedaţi cum v-a propus d-l Igor.

28 may 2018