Accident provocay de un diplomat străin

07 may 2023 69

Bună ziua. Un cetățean străin venit în misiune în țara noastră a cauzat un accident rutier, în care a lovit o fată de 5 ani. Procurorul spune că pentru ca șoferul să fie tras la răspundere, trebuie să i se ridice imunitatea, dar acest lucru nu s-a întâmplat și acum dosarul urmează să fie tradus și expediat în Italia. Aș dori să întreb dacă dosarul este expediat, acolo o să fie soluționată cauza și șoferul o să fie tras la răspundere?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Cătălina.
Dacă fapta săvîrşită constitue infracţiune şi conform legislaţiei italiene atunci va fi tras la răspundere şoferul.

(4) Sub incidenţa legii penale nu cad infracţiunile săvîrşite de reprezentanţii diplomatici ai statelor străine sau de alte persoane care, în conformitate cu tratatele internaţionale, nu sînt supuse jurisdicţiei penale a Republicii Moldova.

07 may 2023
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua. Va recomand să angajați un avocat, care va face cunoștință cu dosar și va urmări cum derulează urmărirea penală în republica Moldova. Cum a scris colegul, cauza, în caz de transmiterea ei autorităților din Italia, va fi soluționată conform legislației italiene

29 june 2023