Accident rutier

08 january 2019 33

Buna ziua. Mama mea a fost implicată într-un accident rutier cauzat de o groapa nesemnalizată, apărută in urma reparației necalitative a drumului, pe un traseu național. In consecință, mama a suferit o operație la picior, iar automobilul a fost grav avariat. Exista vreo posibilitate de a da in judecată instituția de stat care se face responsabila de nesemnalizarea acelei gropi și dacă exista un asemenea precedent juridic? Va mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În cazul dat, în linii generale:
urma a fi intocmit un act de constatare de către poliție
Efectuat expertiza tehnica auto și act de constatare medico-legală cit și cheltuielile generate.
Se identifică gestionarul și se acționează în judecată cu titlu de compensare a prejudiciului.

09 january 2019