Accident rutier

17 march 2020 158

Bună ziua. Azi dimineață din greșeala am atins cu mașina altă mașină si am plecat de la locul acidentului. Păgubitul a depus o cerere la poliție. Eu cu păgubitul ne-am înțeles și el este de acord să-și retraga plangerea, dar am fost invitat la audiere. Risc ceva amendă sau alta pedeapsa daca păgubitul iși retrage plangerea?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
La caz există o problemă, păgubitul va putea retrage cererea insa procedura va rămîne spre examinare in contextul prevederilor situație în care împăcarea părților nu merge, sigur poate fi luată în considerație la aplicarea unei sancțiuni mai blinde.
Articolul 243. Părăsirea locului în care s-a produs accidentul rutier

(1) Părăsirea de către... mai detaliat persoana implicată în accident rutier a locului în care s-a produs accidentul ce a cauzat consecinţele prevăzute la art.242 alin.(1), dacă fapta nu constituie infracţiune, cu excepția accidentului rutier documentat prin procedura de constatare amiabilă a accidentului, prevăzută de Legea nr. 414/2006 cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule,

se sancţionează cu amendă de la 40 la 50 de unităţi convenţionale sau cu privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de la 6 luni la 1 an, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de la 20 la 40 de ore, sau cu arest contravenţional pe un termen de la 7 la 10 zile.

(2) Părăsirea de către persoana implicată în accident rutier a locului în care s-a produs accidentul ce a cauzat consecinţele prevăzute la art.242 alin.(2), dacă fapta nu constituie infracţiune, cu excepția accidentului rutier documentat prin procedura de constatare amiabilă a accidentului, prevăzută de Legea nr. 414/2006 cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule,

se sancţionează cu amendă de la 50 la 100 de unităţi convenţionale sau cu privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de la 1 la 2 ani, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de la 40 la 60 de ore, sau cu arest contravenţional pe un termen de la 10 la 15 zile

19 march 2020