Accident rutier

12 august 2022 122

Bună ziua. Ieșind din parcare, am zgaraiat un automobil și am plecat (prima mea zi la volan, din întâmplare am mers cu frână de mână, nu am înțeles ca am atins automobilul). Am fost contactata de politie, m-am prezentat, am văzut poze și am recunoscut vina. Am contactat-o pe proprietara automobilului și ne-am clarificat, voi achita reparația (daunele sunt nesemnificative, un element va fi vopsit și altul polișat). Polițistul spune ca în orice caz voi fi invitata în judecata, pentru ca am părăsit locul accidentului. Am citit Codul contraventional (art. 242 si 243) și nu înțeleg la ce sa ma aștept. Voi primi o amenda cum scrie in art. 242, ori voi rămâne fără permis pentru perioada indicata în art. 243? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Irina, DVS sunteți în drept să vă împăcați cu ”partea vătămată ”, cum la poliție așași în instanța de judecat.DVS depuneți o cerere de împăcare, o să depună și partea opusă.

15 august 2022
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna, cel mai posibil este sa fiți sancționata potrivit 242 și 243 Contravențional, in acest caz și compania de asigurări are temei de regres pe motiv ca ați părăsit locul accidentului conform art. 29 legea RCA.

15 august 2022