Accident rutier

05 january 2020 112

Buna. Recent tatal meu a fost implicat intrun accident rutier. La moment se afla in coma artificiala in sectia de reanimare. La politie nu ne-au dat multe informatii din lipsa de martori, insa afirma cum ca tata ar fi intrat pe contrasens. Acuma soferul celeilalte masini implicate in accident vrea sa ii cumpar alta masina, a lui fiind de nereparat. Ancheta insa nu a fost inceputa pana nu isi revine tata. Intrebarea mea este daca acest sofer are dreptul sa ceara sa-i cumpar alta masina, ori de asta se ocupa cei de la asigurari? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Nu va grabiti cu achitarea carorva despagubiri.
Mai intai trebuie sa aiba loc ancheta politiei. Sa fie emisa concluzia respectiva oficiala despre vinovatia sau nevinovatia tatalui dvs.
Chiar si in cazul in care vinovatia sa va fi demonstrata, atunci despagubirea va fi achitata celuilalt sofer de compania de... mai detaliat asigurare a tatalui dvs.

06 january 2020