Accident rutier si 2 amenzi

06 january 2023 51

Buna ziua. Recent am derapat cu masina de pe carosabil, cand incercam sa evit un caine, si am accidentat o masina parcata. Pentru a nu bloca traficul, am mutat masina mea din mijlocul strazii si am chemat politia. Agentul constatator m-a anuntat ca va trebui sa achit amenda pentru producerea accidentului si alta pentru ca am mutat masina. Sunt corecte actiunile si constatarile agentului? Multumesc.

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Din păcate, da.
Regulamentul circulației rutiere indica clar acțiunile care urmează sa le întreprindă soferul in urma unui accident rutier, una din obligații fiind să nu schimbe poziția mașinii pentru a putea fi întocmita schița corecta a accidentului rutier etc.

08 january 2023
Vasile Staver

Publicația nu-i corectă...derapare ..ghețuș..și doar mașina personală a suferit..o altă masină nu a fost dar a fost tîrîtă la parte de un trancport de ocazie fiindvă încurca la trafic..a fost deja aplicată amendă și puncte...dacă nu se trăgea mașina se forma ambuteiaj bun..ora 8 dimineață...alt drum nu-i.. mulțumim...autorul.

08 january 2023
Vasile Staver

Poliția nu am chemat

08 january 2023