Accident rutier și părăsirea locului

18 june 2019 345

Spuneți-mi, va rog, ce pedeapsa mă așteaptă pentru că, facand manevra in urmă pentru a ieși din parcare, am lovit cu partea din spate, din neatenție, un autoturism care era parcat în urma mea portiera din partea dreapta. M-am oprit, dar stăpânul automobilului pe care l-am lovit nu era, am rugat o persoana sa înregistreze nr. de înmatriculare și nr. de telefon pentru a lăsa stăpânul fiindcă eram grăbit. Am plecat de la fata locului, dar am fost telefonat de poliție peste două zile pentru a mă prezenta la ei cu buletinul și copia asigurării. Am permisul de numai 4 luni.

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

Bună,

Articolul 243. Părăsirea locului în care s-a produs accidentul rutier
(1) Părăsirea de către persoana implicată în accident rutier a locului în care s-a produs accidentul ce a cauzat consecințele prevăzute la art. 242 alin. (1) - deteriorarea neînsemnată, dacă fapta nu constituie infracțiune se sancționează cu amendă de la... mai detaliat 40 la 50 de unități convenționale (2000-2500 lei) sau cu privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de la 6 luni la 1 an, sau cu muncă neremunerată în folosul comunității pe o durată de la 20 la 40 de ore, sau cu arest contravențional pe un termen de la 7 la 10 zile.

18 june 2019