Achita asigurarea simpla reparatia a doua automobile in caz de incendiu?

09 january 2019 34

Cand focul a cuprins toata masina mea (din cauza unui circuit electric, concluzia facuta de pompieri) a afectat si altele doua masini, una un pic mai tare, alta mai putin. In cazul acesta, asigurarea RCA este obiligata sa achite reparatia celor doua masini sau nu?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Andrei,
Ați putea să ne spuneți circumstanțele în care a avut loc acest incident?

10 january 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Mai jos vedeți ce spune Legea 414 din 22.12.2006 cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule

Articolul 7. Cazul asigurat
(1) În cadrul asigurării obligatorii de răspundere civilă auto, cazul asigurat este accidentul produs de un autovehicul, al cărui posesor... mai detaliat a îndeplinit obligaţia de asigurare obligatorie de răspundere civilă auto, cu cauzarea de prejudicii:
a) atît în timpul deplasării, cît şi în timpul staţionării autovehiculului;
b) în urma desprinderii accidentale, în timpul deplasării autovehiculului, a remorcilor, semiremorcilor sau ataşelor;
c) produse de dispozitivele sau instalaţiile cu care a fost echipat autovehiculul;
d) ca urmare a scurgerii, risipirii sau căderii accidentale a substanţelor, materialelor sau obiectelor transportate;
e) la urcarea în autovehicul şi la coborîrea din el.
(2) Asiguratul nu poartă răspundere civilă auto dacă accidentul a avut loc:
a) în caz de forţă majoră, inclusiv prin diferite acţiuni sau măsuri militare în timp de război sau de stări excepţionale, de calamităţi naturale, de explozii nucleare, de radiaţie sau poluare radioactivă, de dezordini în masă, de activităţi teroriste;
b) din culpa exclusivă a păgubitului.

10 january 2019