Achitarea concediului anuala la eliberare

12 november 2018 89

Buna ziua. Am asa o intrebare. Dupa cate cunosc, concediul se ofera dupa cel putin 6 luni de la angajare. In cazul cand dupa 6 luni ma concediez, se achita concediul? Multumesc.

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Advocate

Igor, daca concediul anual nu a fost folosit inainte de incetarea raporturilor de munca (demisie, concediere) - indemnizatia pentru concediu se achita la incetarea raportului de munca. Vedeti articolul 119 alin. (1) din Codul Muncii (a doua parte din prevedere).

12 november 2018