Achitarea datoriei la credite

22 july 2020 130

Buna ziua. Am credite neachitate. Cât am lucrat, le-am achitat, dar de jumate de an nu lucrezi, deoarece am unpărinte cu cancer la pat și e nevoie de dădaca. Nu îmi pot permite acea dădaca. Acum mi-am găsit de lucru, cu salariu 6.000 lei. Înțeleg că din ei voi fi nevoită să achit și creditele, dar trăiesc la gazdă, soț nu am și am copil minor care nu primește pensie alimentara deoarece tatăl a renuntat la copil inca de la nastere. Întrebarea este: după lege, câte procente din salariu au dreptul să îmi rețină?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Din salariu poate să vă retina doar executorul atunci cînd există o hotărîre de judecată cu privire la încasarea datoriei de la dvs în sumă de 20 de procente din salariu potrivit unui titlu executoriu și 50 în baza mai multor .

Totuși dacă banca încă nu va înaintat în... mai detaliat instanța și solicită achitarea tranșelor de credit dvs puteți negocia cu aceștia un nou grafic de achitarea în baza motivelul sus descrise de dvs, urmează să știți că banca nu-i obligată să reacționeze pozitiv.

22 july 2020