Achitarea datoriilor din salariu sau din vanzarea imobilului?

20 june 2020 62

Salut. Am fost 3 luni fara lucru, abia m-am angajat saptamana trecuta. Primesc salariul oficial pe card. Din cauza neachitarii datoriilor la timp, risc sa fiu dat in judecata. In acelasi timp detin o cota-parte intr-un apartament. Este posibil sa imi retraga datoria fortat doar din salariu, sau voi fi nevoit sa vand apartamentul? Daca imi sechestreaza cota-parte, cine se ocupa de vanzarea apratamentului, executorul judecatoresc sau eu? Ma tem ca daca executorul, sa nu-l vanda prea ieftin. Va rog mult, clarificati-ma.
Multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Ion,

1. Executorul decide la procedura de executare ordinea de executare a datoriei. Daca o sa aveți venit suficient atunci el nu o să recurgă la executarea cotei.

2. Cu executarea/urmărirea cotei se ocupă executorul. Dar, Dvs va puteti opune cu privire la prețul de vinzare in caz ca considerati... mai detaliat ca e prea ieftin.

21 june 2020