Achitarea pagubei morale

20 june 2022 53

Salut! Am avut un dosar penal în care instanța a decis să achit o sumă foarte mare cu titlu de pagubă morală. Am început să achit lunar pe contul executorului judecătoresc, apoi din motive de sănătate 2 luni nu am plătit, acum am pornit din nou achitările. Partea vătămată poate să mă dea în judecată pentru aceste 2 luni, sau ce altceva se poate întâmpla, conform legii? Precizez că instanța nu a indicat în ce termen trebuie să achit paguba sau în ce mod să o achit.

Jurist comments 3

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Alisa.

Dacă nu a fost stabilit nici un grafic de plată, atunci nu cred că urmează consecințe juridice. Sunt persoane care în genere nu achită nimic și atunci partea vătămată poate depune plângere pentru atragerea debitorului la răspundere contravențională și apoi penală pentru neexecutarea hotărârii judecătorești.

21 june 2022

As dori sa știu dacă acest debitor căruia am de achitat paguba morală sa adresat executorului judecătoresc, cine achita acest executor? Este vrio lege anume sau un procent exact?

27 june 2022
Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Cheltuielile executorului sunt rambursate din contul debitorului conform Codului de Executare și Hotărârii de Guvern Nr. 886 din 23-09-2010 cu privire la aprobarea Regulamentului privind modul de determinare a mărimii taxelor pentru efectuarea actelor executorului judecătoresc şi a spezelor procedurii de executare.
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=128908&lang=ro#

În prezenta cauza debitor sunteți Dvs. iar persoana căreia... mai detaliat trebuie să-i achitați este creditor.

27 june 2022