Achitarea pensiei alimentare

23 march 2018 73

Este adevarat ca in cazul in care tatal nu recunoaste copilul si renunta la drepturile parintesti (chiar daca testul ADN confirma paternitatea), el nu este obligat sa achite pensia alimentara?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Dna Marta,
De fapt jurisprudența Curții Europene spune că refuzul bărbatului de a trece testul medical cu privire la stabilirea paternității se interpretează în defavoarea acestuia, deoarece în asemenea cazuri se urmărește protejarea interesului major la copilului.
Or, copilul are dreptul să afle și să-și cunoască cine sunt părinții acestuia.
Totodată,... mai detaliat copilul are necesitate de îngrijire, educație, afecțiune și un suport material/financiar pentru a se dezvolta.
Astfel, la examinarea unui dosar de acest gen judecătorul în primul rand trebuie să ia în vedere aceste argumente și sa pornească anume de la ele.
Dacă, instanța de judecată refuză numirea unei expertize, sau bărbatul refuză să efectueze testul, și prin urmare instanța de judecată refuză să vă satisfacă pretențiile resping acțiunea atunci copilul va rămâne fără pensie de întreținere.

23 march 2018