Achitarea pensiei alimentare de fostul sot plecat in Germania

02 january 2020 177

Fostul sot e plecat in Germania cu acte romanesti. Eu la fel am acte romanesti. Pot cere pensie alimentara cu aceste acte? El are contract acolo cu actele de cetatean roman. Multumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

La acțiunea de încasare a pensiei de întreținere în RM trebuie să anexați actele de identitate moldovenești.

Totuși, puteți prezenta în instanță și alte acte relevante pentru a dovedi veniturile fostului soț: acte de identitate străine, contracte de muncă peste hotare, cărora instanța le va da o apreciere.

03 january 2020