Achitarea pentru evacuarea gunoiului

21 february 2019 95

Intrebarea suna in felul urmator. Eu, sotia, un copil de 12 ani si unul de 2 ani, am procurat recent o locuinta in orasul Soroca, dar inca nu suntem proprietari. Nu suntem pusi la evidenta la casa noua. Achitarea are loc lunar pe locuinta. Eu pe mai tot parcursul anului sunt plecat peste hotare. Trebuie sa achit evacuarea gunoiului? Dar sotia si copiii tot trebuie sa achite gunoiul?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Dl. Ion.

Pentru evacuarea gunoiului urmează a fi efectuată achitarea gunoiului în orice caz pentru că contractul este achitat între asociația de locatari ЖЭК și persoana juridică ce se ocupă de evacuarea gunoiului. Toți proprietarii sunt obligați să achite. Dacă Dvs. plecați peste hotare urmează să dați încăperea în... mai detaliat chirie ca locatarul să achite în locul Dvs. sau să achitați în avans.

Dacă Dvs. nu vă schimbați viza de reședință, atunci respectiv și costul pentru evacuarea gunoiului va fi mai mare pentru fiecare locuitor.

29 may 2022