Achitarea salariului dupa eliberarea din serviciu

06 march 2019 948

Dupa eliberarea din serviciu si 2 saptamini lucrate dupa depunerea cererii, in cat timp este obligat angajatorul sa achite salariul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Articolul 85. Demisia
(1) Salariatul are dreptul la demisie - desfacere a contractului individual de muncă, cu excepţia prevederii alin.(41), din proprie iniţiativă, anunţînd despre aceasta angajatorul, prin cerere scrisă, cu 14 zile calendaristice înainte. Curgerea termenului menţionat începe în ziua imediat următoare... mai detaliat zilei în care a fost înregistrată cererea.
[Art.85 al.(1) modificat prin LP168 din 09.07.10, MO160-162/07.09.10 art.586]
(2) În caz de demisie a salariatului în legătură cu pensionarea, cu stabilirea gradului de dizabilitate, cu concediul pentru îngrijirea copilului, cu înmatricularea într-o instituţie de învăţămînt, cu trecerea cu traiul în altă localitate, cu îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 14 ani sau a copilului cu dizabilităţi, cu alegerea într-o funcţie electivă, cu angajarea prin concurs la o altă unitate, cu încălcarea de către angajator a contractului individual şi/sau colectiv de muncă, a legislaţiei muncii în vigoare, angajatorul este obligat să accepte demisia în termenul redus indicat în cererea depusă şi înregistrată, la care se anexează documentul respectiv ce confirmă acest drept.
[Art.85 al.(2) modificat prin LP201 din 28.07.16, MO293-305/09.09.16 art.630; în vigoare 09.09.16]
[Art.85 al.(2) modificat prin LP168 din 09.07.10, MO160-162/07.09.10 art.586]
(3) După expirarea termenelor indicate la alin.(1), (2) şi (41), salariatul are dreptul să înceteze lucrul, iar angajatorul este obligat să efectueze achitarea deplină a drepturilor salariale ce i se cuvin salariatului şi să-i elibereze documentele de activitatea acestuia în unitate.

Rezultă ca achitarea urmează a fi efectuată în ultima zi de activitate, la întelegerea parților fiind posibil identificarii unei alte date.

06 march 2019