Achitarea unei datorii vechi de 7 ani

18 april 2022 352

Bună ziua. În 2014 am cumpărat un telefon în credit și din 2015 nu l-am mai putut achita. Am plecat din țară, am deja 7 ani de când nu am fost acasă. Cum pot să aflu dacă am interdicție de a părăsi țara și cum pot să achit datoria față de operatorul de telefonie de la care am cumpărat telefonul menționat? Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Nicola, eu vă propun să ieșiți cu o solicitare la Poliția de Frontieră ( mun. Chișinău, str. Petrecanii 19 ), unde o să vă comunici dacă este interdicție asupra DVS. Poate aveți vreun contact cu magazinul, unde ați procurat telefonul, ei trebuie să dispună de informație cu compania de... mai detaliat creditare, la care o să apelați.

18 april 2022