Achiziția unui imobil cu 3 interdicții aplicate de executori judecătorești

05 february 2023 124

Bună ziua. Doresc sa cumpăr un imobil al unui vecin, pe care sunt aplicate trei interdicții de către executori judecătorești pentru datorii la rambursarea unor credite. Pentru a ridica interdicțiile, vecinul este de acord să achite datoriile din contul prețului agreat pentru vanzarea imobilului. Pentru aceasta, îmi cere să-i dau în avans o sumă egală cu datoriile menționate. Cum pot să mă asigur că după achitarea datoriilor și ridicarea interdicțiilor, vecinul nu se răzgândește să mai vândă imobilul? Ce mecanism legal eficient pot folosi pentru a mă asigura că vecinul îmi va vinde ulterior imobilul? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 3

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună, Victor!

Cea mai sigură modalitate este ca să vă adresați la un notar și să semnați acord/contract de vânzare-cumpărare indicând toate condițiile menționate de Dvs.

De asemenea, ar fi bine să faceți cunoștința cu dosarele de la executare pentru a afla suma totală care trebuie achitată (+ onorariul executoriului) pentru a... mai detaliat fi stinsă datoria și a se ridica interdicțiile.

05 february 2023
Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Puteţi folosi instituţia "antecontract-ului".

Codul civil prevede:

Articolul 999. Antecontractul și contractul definitive

(1) Antecontractul este contractul prin care o parte (promitent) se obligă față de cealaltă parte (beneficiar) să încheie în viitor un alt contract (contract definitiv) la cererea beneficiarului. Această obligație poate fi asumată și de către ambele părți.

(2) Antecontractul... mai detaliat trebuie să prevadă clauzele esențiale ale contractului definitiv și să fie încheiat în forma cerută de lege pentru contractul definitiv, sub aceeași sancțiune.

(3) Partea contractantă care are doar calitatea de beneficiar nu poate fi obligată la încheierea contractului definitiv și nici nu poartă răspundere pentru că a ales să nu-l încheie.

(4) Sumele plătite și alte prestații executate în temeiul antecontractului se prezumă a fi un avans în contul prestațiilor care vor fi datorate prin contractul definitiv. Cu toate acestea, chiar dacă bunul deja s-a predat, dreptul de proprietate ori alt drept real asupra acestuia nu se poate dobîndi decît în temeiul contractului definitiv.

(5) Stipulația prin care părțile se obligă să negocieze în vederea încheierii sau modificării unui contract nu constituie antecontract.

Articolul 1000. Drepturile beneficiarului în caz de neexecutare

(1) În cazul neexecutării fără justificare a obligației promitentului de a încheia contractul definitiv, beneficiarul poate cere instanței de judecată să pronunțe o hotărîre care să țină loc de contract definitiv. Dată a încheierii contractului se va considera data rămînerii definitive a hotărîrii judecătorești.

(2) Dispozițiile alin. (1) nu limitează posibilitatea beneficiarului de a recurge la alte mijloace juridice de apărare ale creditorului în caz de neexecutare a obligației.

05 february 2023
  • Legal consultant

BunaVictor,colegii mei d-na Tatiana și dl. Sergiu corect v-a orientat, dar să aveți în vedere, dacă vânzătorul o să vă refuze înseamnă el e escroc, o să încerce să vă ducă în eroare. El are un scop meschin, bine.

06 february 2023