Achiziționarea unei case pe teritoriul Republicii Moldova

21 february 2022 23

Bunî ziua. Sunt cetățean român și aș dori sa știu dacă pot achiziționa o casă pe teritoriul Republicii Moldova, într-un sat. Care sunt conditiile și ce acte trebuie îndeplinite pentru încheierea unui contract de vânzare-cumpărare? Îmi puteți indica legislația folosita precum și instituțiile implicate în acest proces?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
puteți procura, vă adresați la notar cu datele personale (pașaport/buletin RO), datele despre imobil, cît și actele de identitate a vînzătorului, totodată vînzătorul urmează să solicite de la ASP Cadastru Extras din registrul bunurilor imobile despre bun cît și certificat de evaluare a acestui bun.
sunteți obligat să faceți dovada proveninței... mai detaliat banilor

Identificați notarul și vă programați pentru verificare și încheiere tranzacție

23 february 2022