Achiziționarea unui imobil de către cetățeni straini

21 october 2021 30

Bună ziua. Poate un cetățean străin sa procure sau sa concesioneze pe un termen îndelungat un imobil (teren, nu agricol) în RM pentru a-și garanta investiția? Și care ar fi garanțiile de stat a investițiilor străine?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna dl. Mircea, un cetățan străin nu poate investi pentru a procura un tyeren nu agricol. El trebue să găsească o persoană fizică sau un agent economic pentru a petrece o așa tranzacție.

23 october 2021

Sa găsească o persoana fizică sau agent economic din Moldova doar?

25 october 2021