Acord de colaborare in cazul incalcarii constatate de radar

16 october 2022 114

Buna ziua. Am fost oprit pentru depasirea limitei de viteza cu 21 km/h, constatare facuta cu radarul. La recunoasterea incalcarii si la cererea mea de a incheia acord de colaborare, politistul mi-a spus ca nu pot recunoaste fapta pentru ca aceasta a fost fixata cu radarul, deci exista o proba. A tinut sa ma intrebe daca mai am puncte de penalizare in ultima perioada, ceea ce iarasi ar face imposibila incheierea unui acord de colaborare. Vreau sa stiu daca sunt valide cele 2 motive de refuz ale politistului. Multumesc!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Ilie, da agentul constator are dreptate, el dispune de o probă tehnic și dacă DVS mai aveți puncte de penalizare înseamnă sunteți un încălcător clar.

17 october 2022