Acord pentru instrainarea imobilului

29 september 2019 50

Buna! Dupa ca ne-am casatorit, traim la socri. In timp de 8 ani, am investit multi bani in reconstuctii, reparatie etc. Socrii nu au actele pe casa, dar in scurt timp le vom face. Noi dorim sa facem contract de vanzare-cumparare cu socrii. Socrii au nevoie de acordul feciorului lor de 40 ani ca sa faca acest contract cu noi? Noi am decis sa perfectam mai bine un contract de vanzare-cumparare decit donatie sau mostenire.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Contractul se încheie strict între vânzător (proprietarii imobilului) în cazul dvs socrii și cumpărător (adică dvs) fără a fi nevoie de acordul fiului lor, cu excepția cazului dacă acesta deține o cotă-parte din imobil.

30 september 2019