Acordarea banilor in baza recipisei

23 october 2019 83

Buna ziua. Este posibila acordarea cu imprumut a unei sume banesti de catre o persoana altei persoane in baza unei recipise (in care este stipulata si o dobânda)? Are recipisa vreo valoare juridica?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Este supus regimul juridic unui contract de împrumut.
Sigur, aveți grijă la mărimea dobânzii, nu sunt admise obligații abuzive(foarte mari) daca va ajunge in instanță.
Recomand întocmirea unui co tract de împrumut, cu includerea tuturor informațiilor necesare.

23 october 2019