Acordul ambilor părinți sau doar al unuia?

05 january 2023 20

Bună ziua. Bunica vrea să plece cu nepoții peste hotare. Pentru aceasta, e nevoie de acordul ambilor părinți sau doar al unuia? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Dacă scopul ieşirii din ţară nu este stabilirea domiciliului în străinătate atunci e suficient declaraţia unui părinte autentificată notarial.

Prevederi legale relevante:
LEGE Nr. 269 din 09-11-1994 cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova
Articolul 1. Dreptul de ieşire şi intrare în Republica Moldova
(2) Minorii au dreptul de a ieşi şi... mai detaliat de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează de notar sau de alte persoane abilitate prin lege cu astfel de funcție. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.
(4) În cazul în care minorul își stabilește domiciliul în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează de notar sau de alte persoane abilitate prin lege cu astfel de funcție, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizia autorităţii tutelare teritoriale.

05 january 2023