Acordul tatălui la notar fără a fi si eu prezenta?

02 september 2019 65

Buna seara! Am dubla cetățenie, inclusiv română, in dosar nu am inclus si copilul. Acum vreau să depun actele copilului meu pentru redobândirea cetățeniei romane. Cu tatăl copilului sunt despărțită. Eu sunt în Germania si el în Franța. Pentru redobândirea cetățeniei am nevoie de o procura din partea tatălui. Vreau sa știu, tatăl copilului îmi poate face procura din Franța, dacă îi dau datele mele, fără a fi si eu prezentă? Sau trebuie sa fim ambii la notar?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua!

Pentru depunerea cererii de redobândire a cetățeniei romane pentru copilul minor aveți necesitate de 2/3 (in dependență de faptul dacă doriți sau nu sa stabiliți domiciliul copilului în România) declarații legalizate notarial, fie la consulatul Republicii Moldova ori al României.

Succes.

03 september 2019