Act de divorț incomplet

16 may 2021 33

Bună ziua. Am ridicat actul de divorț, dar în acesta nu este indicat numele de familie al fostului soț după desfacerea căsătoriei. Mi-au spus ca trebuie sotul sa își ridice originalul lui și doar după asta îmi vor acorda și mie un certificat de divorț valid. După mai multe încercări de a discuta cu fostul soț, el refuza categoric să-și ridice certificatul de divort și a spus ca nu îl va ridica niciodată deoarece nu are nevoie de el. La moment doresc sa înregistreze mențiunea de divort și în România deoarece doresc să-mi fac buletin de identitate romanesc și nu pot nicidecum din cauza ca certificatul de divorț nu este valid. Va rog frumos spuneți-mi ce pot sa fac în acest caz! Va mulțumesc!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d=na Rodica, încearcă să depui o cerere la oficiul de stare civilă, cu menținerea în ce situație vă aflați, cu indicarea, că ex.soțul cagoric refuză să se prezinte sp rîdice actul de divorți, ca atare greșala e de la stare odiciul, ei trebue să fie conteresați, să înlăture greșala... mai detaliat lor, așa e situația. dacă DVS nu sînteți în stare să întocmiți o cerere la oficiu, noi putem pe mîne să ne întîlnim, eu am să fiu la Chișinău între orele 10-11.30 la judecătoria Buiucani. apelați la telefonul meu 068669950.

16 may 2021