Act de proprietate

21 may 2018 41

Am o casa in satul Cainarii Vechi, raionul Soroca. Bunicul meu a scris-o pe mine, stiu deoarece impozitele pe ea vin pe numele meu. Cum si de unde as putea obține un act ca sunt proprietara acestei case?

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare,

Conform art. 36, Legea cadastrului bunurilor imobile:

Articolul 36. Documentele ce confirmă înregistrarea
drepturilor
(1) Înregistrarea drepturilor asupra bunului imobil este confirmată prin extrasul din registrul... mai detaliat bunurilor imobile sau prin certificatul privind înscrierile în registrul bunurilor imobile.
(2) Extrasul din registrul bunurilor imobile îl eliberează organul cadastral teritorial în a cărui rază de acţiune se află bunul imobil...

Mai multe detalii găsiţi aici: http://lex.justice.md/md/311616/

servus

21 may 2018