Act sexual cu un minor

22 june 2021 107

Buna ziua. Ce riscă o persoana matura dacă a mângâiat organele sexuale ale unui minor de 15 ani de acelas sex? Acest lucru s-a întâmplat o singură dată și minorul nu a fost forțat în vreun fel. Se merita de adresat la poliție?

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua ,

Asemenea acțiuni se pedepsesc penal prin urmare o plingere in acest sens ar face posibila intentarea unui dosar penal potrivit art. 175 CP.

Articolul 175. Acțiuni perverse
Acțiunile perverse săvîrșite față de o persoană despre care... mai detaliat se știa cu certitudine că nu a împlinit vîrsta de 16 ani, constînd în exhibare, atingeri indecente, discuții cu caracter obscen sau cinic purtate cu victima referitor la raporturile sexuale, determinarea victimei să participe ori să asiste la spectacole pornografice, punerea la dispoziția victimei a materialelor cu caracter pornografic, precum și în alte acțiuni cu caracter sexual,
se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 7 ani.

23 june 2021

Dar daca se mai știe că pe minorul de 15 ani manipulat o persoana de 34 ani de acelas sex a întreținut relații sexuale direct
Nu la forțat nu la impus doar că ia propus el a. Acceptat
Ce se întâmplă în cazul dat?

23 june 2021
  • Legal consultant

Buna ziua Sergiu,

Cred ca o sa fie calificat conform art. 172 CP alin.(2) lit.b), si se pedepseste cu inchisoare de la 5 la 12 ani.

De adresat la poliție trebuie in mod OBLIGATORIU.

23 june 2021