Act sexual cu un minor

09 june 2022 58

Bună ziua. Am 17 ani și am fost păcălită, prin constrângere psihologică, de un barbat de 28 de ani să-i satisfac pofta sexuală în formă perversă, iar el a filmat actul și a distribuit filmarea fără consințământul meu. Consider că mi-au fost încalcate drepturile și violată imaginea. Ce pot întreprinde în acest caz?

Jurist comments 1

  • Legal consultant
  • Other violations

Bună Daniela, mergeţi împreună cu unul dintre părinţi la organul de cercetare penală (poliţie) sau la procuror, pentru a depune o plângere prealabilă, puteţi să o faceţi în mod oral sau în scris, explicând situaţia de fapt şi toate circumstanţele asupra incidentului dat (inclusiv şi informaţiile legate de făptuitor)

12 june 2022