Acte necesare pentru comercializarea bauturilor fierbinti

12 may 2020 678

Buna ziua. Intentionez sa deschid o mica afacere cu comercializarea bauturilor fierbinti si sucuri in strada, folosind automobilul sau remorca dotata cu utilajul necesar. Care sunt actele necesare pentru asa gen de afacere? Va multumesc.

Jurist comments 1

Cristian Papanaga
  • Advocate

Adrian, salut!
Vezi următoarele sfaturi.

1. În conformitatea cu legea cu privire la comerțul interior, dvs. intenționați să desfășurați activitatea de comerț ambulant prin unitate mobilă (este important să cunoașteți calificarea legală atunci când veți începe procesul de obținere a documentelor).

Noțiuni legale din legea cu privire la comerțul interior
comerţ ambulant – activitate... mai detaliat de comercializare cu amănuntul realizată prin trecere dintr-un loc în altul, prin intermediul unităţilor mobile;
unităţi mobile – standuri mobile, tonete, tarabe, tejghele, cărucioare, aparate-automat pentru vînzări, autoremorci, rulote mobile, vehicule/automagazine special amenajate sau alte utilaje mobile pentru comerț;

2. Dacă actvitatea va fi desfășurată în Chișinău, analizați următoarea Decizie a Consiliului Municipal. Atent citiți Anexa 3, pag. 24-31.
https://comert.chisinau.md/public/files/regulamentul_de_desfesurare_a_activitatii_de_comert_in_mun._Chisinau.pdf

3. Mai întâi de toate trebuie să alegeți forma prin care veți desfășura activitatea.

- Patenta de întreprinzător. Excludem aceasta posibilitate, deoarece legea prevede:
desfășurarea genurilor de activitate menționate la pozițiile 1.1 și 1.2 din anexa la prezenta lege se permite pînă la data de 31 decembrie 2022 numai pentru titularii de patentă care, la data de 31 decembrie 2019, vor deține patente pentru genurile de activitate respective.
Iar din ce ați descris mai sus, activitatea s-ar încadra în comerţul cu produse alimentare şi mărfuri uşor alterabile autohtone, cu condiţia respectării cerinţelor sanitar-epidemiologice privind depozitarea, păstrarea şi comercializarea lor prevăzut la poziția 1.2 din în Anexa la următoarea lege https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=115925&lang=ro
-Urmează să alegeți dintre întreprinderea individuală sau societatea cu răspundere limitată. Diferențe sunt între ambele forme, în ce privește - contabilitate, numărul de salariați, răspunderea. Ambele se înregistrează la Agenția Servicii Publice.
Vedeți cum se înregistrează un srl - https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/initierea-unei-afaceri-magazin-de-haine-marfa-comandata-online
Înregistrarea întreprinderii individuale http://www.asp.gov.md/ro/node/10

Nu ezitați să vă consultați prealabil cu un specialist (jurist și / sau contabil), după necesitate.

4. Pentru comercializare cu remorca / sau automagazin specializat trebuie să obțineți:
- schema de amplasare a unității de comerț ambulant stradal. Dacă desfășurați activitatea în Chișinău vă adresați la Pretura relevantă (e.g. Pretura sectorului Centru, Buiucani). Dacă în afara Chișinăului -la Primărie mergeți sau contactați pentru a primi o consultație privind regulile locale de desfășurare a comerțului stradal;
- să notificați autoritatea publică locală desfășurarea activității.
Chișinău. Toate detaliile cu privire la notificație le găsiți aici http://www.comert.chisinau.md/
În afara Chișinăului - vă adresați la autoritate publică locală (primărie).

5. Succese și profit! Nu ezitați să adresați întrebări suplimentare!

*******************************************************************************
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=110526&lang=ro#
Articolul 213. Comerţul ambulant
(1) Comercianţii nu au dreptul să desfăşoare comerţ ambulant în următoarele cazuri:
a) desfăşurarea activităţii de comerţ ambulant este interzisă pe strada sau în perimetrul străzii respective în conformitate cu regulamentul de desfăşurare a activităţilor de comerţ în localitatea respectivă;
b) desfăşurarea activităţii de comerţ ambulant limitează utilizarea terenului de uz public conform destinaţiei acestuia;
c) vînzarea produsului respectiv în cadrul comerţului ambulant este interzisă de legislaţie.
(2) Pentru desfăşurarea comerţului prin aparate automat pentru vînzări (echipament de autoservire), comerciantul depune notificare pentru fiecare aparat comercial în cazul în care acestea sînt amplasate în locuri diferite. Comerciantul depune o singură notificare pentru aparatele comerciale amplasate alăturat sau în aceeaşi încăpere, cu indicarea numărului de aparate.
(3) În cazul desfășurării activității de comerț în spații publice, prin intermediul unității mobile, autoritatea administrației publice locale va elabora și va emite comerciantului, în termen de cel mult 15 zile lucrătoare de la data de depunere a notificării de către comerciant, schema de amplasare a unității mobile utilizate de comerciant.
(4) În cazul amplasării unității mobile în spații publice, comerciantul este obligat să o plaseze în modul stabilit în schema de amplasare eliberată de autoritatea administrației publice locale.

13 may 2020