Acte necesare pentru instalarea panourilor solare pe acoperișul blocului

01 april 2022 36

Bună ziua. Am cumpărat un apartament la etajul 10 (ultimul), în bloc nou. Dorim să instalăm pe acoperiș panouri solare și coș de fum pentru șemineu. Asociația existentă în prezent e cea constituită de compania care a construit blocul. Este posibil să efectuăm lucrările menționate? Ce acte trebuie să obținem pentru aceasta? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,

Mai întâi trebuie să adresați o cerere către asociația de coproprietari prin care le oferiți detalii exacte despre toate solicitările Dvs. și să le oferiți o schiță (schemă) cum va arăta totul, deoarece acoperișul este comun.

Asociația ar trebui să convoace adunarea membrilor unde va pune în dezbatere cererea Dvs., se... mai detaliat va întocmi un proces-verbal al adunării membrilor ACC și suplimentar ați putea semna un acord dintre dvs ca proprietar al locuinței de la ultimul etaj și ACC, reprezentată de președintele asociatiei.

Succes.

02 april 2022