Acte necesare pentru vanzarea bunului imobil

11 may 2020 163

Buna ziua. Care sunt actele de care am nevoie pentru vanzarea unui imobil?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Liuba,

Solicitați de la Cadastru un Extras din Registru pentru imobilul Dvs, precum și certificat de valoare a bunului imobil.

La fel, aveți nevoie de actele de proprietate asupra imobilului (contractul de vinzare-cumpărate, donație etc).

Solicitați un extras de la Asociația Condominium (daca e apartament) ca sa demonstrați ca nu... mai detaliat aveți datorii la plațile comunale. Sau puteti oferi vinzatorului ultimile facturi pentru platile comunale, pentru ca sa se asigure ca nu sunt datorii.

Aveti nevoie la fel de un act ce confirmă plata impozitului pe imobil.

Deasemenea trebuie sa aveți Buletin de identitate / Certificat de căsătorie / Divorț (după caz)

Toate aceste acte sunt necesare la notar în ziua tranzacției de vânzare-cumpărare a bunului imobil.

11 may 2020
Valentin Ciuric
  • Advocate

Bună ziua!
Găsiți mai multă informație desfășurată în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/lista-actelor-necesare-vanzarii-unui-bun-imobil/

17 july 2020