Acte pentru stabilirea cu traiul în Portugalia

01 march 2023 15

Bună! Eu si soțul suntem din Republica Moldova și vrem să emigram în Portugalia. Soțul deține pașaport românesc, eu - nu, dar avem certificat de căsătorie transcris în România. De ce acte mai avem nevoie ca să ne putem stabili acolo și munci legal (vom sta în gazdă la o mătușă)? Care sunt etapele pe care trebuie să le urmăm? Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună. Legea Portugaliei reglementează această situație.
Puteți suna la ambasadă pentru a afla informațiile necesare.

Ambasada Republicii Portugheze în Republica Moldova, cu sediul la București
Adresa: Bucureşti 011815, str. Paris 55, sector 1

Telefon: +40 21 230 41 36 (general)
... mai detaliat +40 21 230 41 18 (secția consulară)
+40 21 315 37 73 (birou comercial)

E-mail: secretariat@embportugal.ro (general)
sconsular.bucareste@mne.pt (secția consulară)
aicep.bucarest@portugalglobal.pt (birou comercial)

02 march 2023