Acte pentru un contract de vânzare-cumpărare a unui teren agricol

22 june 2021 505

Buna ziua. Care sunt actele necesare perfectarea unui contract de vânzare-cumpărare a unui teren agricol? Partea care vinde terenul are soţul decedat de 3 luni.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
pentru început, clarificați situația cu decedatul, era sau nu coproprietar a terenului, daca era, atunci nu faceți nimic pînă nu se moștenește, dacă nu era coproprietar:
-actul de proprietate asupra terenului;
-buletinele;
-extras și evaluare cadastru;

Notarul poate solicita și acte suplimentare dacă consideră că este necesar de a clarifica careva lucruri.

22 june 2021