Actiunile Centrului de azil si migratie

06 january 2022 23

Buna! Ca urmare a conflictelor din Siria, refugiatilor din Palestina, nascuti in Siria, nu le-a fost oferită cetatenia Siriei. Sotul meu nu are cetatenia a niciunui stat. Are pasaport, lucreaza legal (contracte de munca oficiale) in China si Dubai. Am fost casatoriti legal in China, actul de casatorie fiind legalizat si in Republica Moldova.
Dreptul de sedere provizorie cu scopul obtinerii Avizului pentru reintregirea familiei in Republica Moldova mi-a fost refuzat, motivul invocat fiind ca sotul nu are cetatenia a niciunui stat de pe glob. Actiunile Centrului de azil si migratie sunt corecte?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Licia, eu am o întrebare, GVS despuneți de vreun document de confirmare, care v-a fost refuzat de la Centru de Azil și Migraâie, dacă despunei de un ața document. el trebue să fie contestat în istnață.

06 january 2022
Irina Clepalo
  • Legal consultant

Buna ziua Lucia, Dvs aveți nevoi ca soțul Dvs să fie recunoscut ca apatrid de către Republica Moldova. Acest lucru îî va permite să domicilieze pe teritoriul RM, să lucreze și etc. La fel pe parcurs va opta la obținerea cetățeniei.
Recunoașterea statutului de apatrid se face tot de către... mai detaliat Biroul Migrației și Azil.

06 january 2022