Actiunile executorului judecătoresc

16 august 2020 4

Buna ziua. I-am cerut executorului judecatoresc sa-mi deblocheze cardul salarial, dar nu mi l-a deblocat. Unde ma pot adresa ca să-l deblocheze? Eu sunt de acord sa-mi retina 50% de pe card, dar vreau sa am acces la restul. E posibil asa ceva? Mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Ecaterina,

Discutați cu executorul judecătoresc și invocați faptul că conform legii el are dreptul să rețină doar 20% din toate veniturile Dvs. Și solicitați să fie reținte aceste 20% de la angajator cind se plateste salariul, iar cardul Dvs sa fie deblocat. În caz că refuză, depuneți o plângere... mai detaliat la UNEJ.

17 august 2020