Activitatea prin cumul în timpul concediului parțial plătit pentru îngrijirea copilului

30 march 2023 55

Bună ziua! Dacă mă aflu în concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani, pot activa prin cumul la alt angajator? Angajatorul de bază este o instituție publică și, prin urmare, am statut de funcționar public. Vă mulțumesc!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Dacă sunteţi în concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la 3 ani, nu sunteţi funcţionar public or raportul de serviciu a fost suspendat.
Respectiv puteţi presta o altă muncă chiar dacă este incompatibilă cu funcţia publică cu condiţia că nu aţi reluat activitatea ca funcţionar.

LEGEA Nr. 158 din 04-07-2008 cu... mai detaliat privire la funcţia publică şi statutul funcţionarului public

Articolul 51. Noţiuni generale

(1) Suspendarea raporturilor de serviciu presupune încetarea îndeplinirii pentru o anumită perioadă a atribuţiilor de către funcţionarul public şi a plăţii drepturilor salariale de către autoritatea publică în care acesta activează.(2) Suspendarea raporturilor de serviciu poate interveni în circumstanţe ce nu depind de voinţa părţilor, prin acordul părţilor sau la iniţiativa uneia dintre părţi.
Articolul 54. Suspendarea raporturilor de serviciu la

cererea funcţionarului public

(1) La cererea funcţionarului public, raporturile de serviciu se suspendă în caz de:

a) înregistrare, în condiţiile legii, în calitate de concurent electoral sau în calitate de persoană de încredere a unui concurent electoral;

b) concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, în condiţiile legii;

b1) concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 4 ani, în condiţiile legii;

30 march 2023