Acuzatii nefondate ale vecinei la adresa mea

13 february 2022 35

Buna ziua. Am avut o discutie telefonica cu vecina, care a inregistrat discutia, dupa care s-a adresat la politie cu acuzatia ca i-as fi "lezat onoarea si demnitatea". Politia a emis o incheiere in care a constatat ca acuzatiile vecinei la adresa mea sunt nefondate. Apoi vecina s-a adresat la procuratura. Procurorul a emis o ordonanta de refuz in pornirea urmaririi penale in care a indicat ca "lipsesc elemente infractiunilor... dar sunt prezente elementele contraventiei prevazute de art. 69 (1) din Codul contraventional”. Intrebarea mea este: in instanta de judecata care act va avea prioritate: ordonanta sau incheerea? Mentionez ca despre existenta ordonantei am aflat deja in instanta de judecata, adica procurorul nu m-a audiat. Iar materialul penal nu se stie unde a disparut. Multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Anatolie, încheierea instanței, v-a avea o valoare, procurorul trebuie să-și bată capul, unde se găsesc materialele, el este răspunzător.

15 february 2022