Administrarea blocului de locuit

21 june 2020 214

Este oare legala activitatea unei asociatii de locatari fara un cont deschis in banca, adica sa colecteze bani in numerar pentru intretinerea blocului, salarii pentru director si deriticatoare, deservirea liftului, alte cheltuieli?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Vitalie!

Asociația este în drept să încaseze banii în numerar cu eliberarea documentului fiscal primar, ulterior putând depune banii la contul bancar.
Este important ca evidența contabilă și fie ținută în corespundere cu prevederile legale.
Este cazul să consultați un specialist în domeniul contabilității și auditului.
Totuși, vă puteți adresa la subdiviziunea Serviciul... mai detaliat Fiscal de Stat din raza ACC-ului și aceștia vă vor oferi o consultație gratuită.

Succes.

22 june 2020