Colectorii de datorii ma ameninta cu inchisoarea

13 may 2021 50

Buna ziua. Nu am achitat la timp un credit si datoria aa ajuns la colectori. Acestia ma suna si ma ameninta ca daca nu achit datoria timp de 10 zile, risc sa fac 2 ani de inchisoare. Este adevarat?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Bună ziua Dmna. Agnesa,
Modul în care colectorii iși execută obligațiile de serviciu, prin amenințări cu închisoare sau deposedare de bunuri este un mod ilegal. Vă pot spune că puteți să nu aveți griji față de toate amenințările făcute de colectori. Aceste declarații sunt nule.
Însă compania de la care ați... mai detaliat luat credit ulterior poate inainta acțiune impotriva Dvs. în instanța de judecată. Doar atunci și numai atunci cînd hotărîrea instanței a ajuns la executorul judecătoresc, sunt efectuate diferite acțiuni numite măsuri asiguratorii, cum ar fi blocarea conturilor, sechestrarea bunurilor ș.a.
Mult succes.

14 may 2021