Ajutor material

26 february 2023 20

Buna ziua! Copilul ramas fara un parinte beneficiaza de orice fel de ajutor material si social, in afara de pensia de urmas?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună.
Legea nr.499 din 14-07-1999 privind alocaţiile sociale de stat pentru unele categorii de cetăţeni*

ALOCAŢIA PENTRU COPII ÎN CAZUL PIERDERII ÎNTREŢINĂTORULUI
Articolul 9. Condiţiile de stabilire a alocaţiei
(1) Alocaţia pentru copii în cazul pierderii întreţinătorului se acordă dacă persoana decedată nu îndeplinea condiţiile pentru obţinerea dreptului la pensie de asigurări sociale de... mai detaliat stat.
(2) Alocaţia pentru copii în cazul pierderii întreţinătorului se stabileşte persoanelor în vîrstă de pînă la 18 ani (elevilor şi studenţilor instituţiilor de învăţămînt secundar, mediu de specialitate şi superior, cu excepţia învăţămîntului fără frecvenţă, - pînă la absolvirea instituţiei de învăţămînt respective, însă nu mai mult decît pînă la împlinirea vîrstei de 23 de ani) în cazul în care aceştia nu se află la întreţinerea deplină a statului.
Articolul 10. Cuantumul alocaţiei
(1) Cuantumul alocaţiei pentru copii în cazul pierderii întreţinătorului constituie 40% din cuantumul pensiei minime pentru limită de vîrstă, stabilit anual de către Guvern, pentru fiecare copil.
(2) În cazul pierderii ambilor părinţi, cuantumul alocaţiei se dublează.
Articolul 11. Recalcularea şi separarea părţii de alocaţie
(1) Recalcularea alocaţiei se face în cazul modificării numărului de beneficiari. Alocaţia se recalculează potrivit noii situaţii, începînd cu luna următoare celei în care au intervenit modificările sau a fost solicitată recalcularea.
(2) Fiecare beneficiar de alocaţie este în drept să solicite separarea părţii de alocaţie ce i se cuvine.
(3) Separarea părţii de alocaţie se face începînd cu luna următoare celei în care a fost solicitată.
(4) Partea de alocaţie se determină prin împărţirea cuantumului alocaţiei stabilite la numărul de beneficiari ai acesteia.
(5) Tutorele poate avea dreptul de a primi alocaţia pentru copilul tutelat care şi-a pierdut întreţinătorul.

26 february 2023